Oto kilka wskazówek.

Planując mniejszą lub większą inwestycję budowlaną musimy skorzystać z usług firmy budowlanej, bądź remontowej. Czym kierować się przy wyborze, tak abyśmy byli zadowoleni z efektów?

Oto kilka wskazówek.

Często bardzo pomocne bywają opinie rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług danej firmy i ją polecają. Jeżeli szukamy firm przez internet, mamy możliwość sprawdzenia jakie są opinie na temat danego wykonawcy i jego prac. Ustalając z danym wykonawcą szczegóły inwestycji, ustalmy dokładne daty, terminy poszczególnych etapów i przede wszystkim szacowane koszty, choćby po to, aby je porównać z szacunkami innego wykonawcy. Warto również podpytać, czy firma dysponuje odpowiednim sprzętem (nie będziemy ponosili dodatkowych kosztów wynajmu takiego sprzętu). Ważna powinna być dla nas również kwestia odpowiedniego wykształcenia budowlanego, posiadanych uprawnień oaz doświadczenia – możemy podpytać o referencje. Upewnijmy się również, czy firma świadczy również usługi hydrauliczne, elektryczne i wykończeniowe, co oszczędzi nam czas na szukanie kolejnego fachowca, a sama praca będzie lepiej zorganizowana.

Zanim zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę dobrze będzie sprawdzić jego poprzednie realizacje, mając na uwadze stan obiektów,jakość wykonania i ewentualne usterki.

Gdy dokonamy już wyboru, powinniśmy spisać umowę aby zabezpieczyć terminy wykonania zleconych prac. Umowa powinna zawierać daty rozpoczęcia i zakończenia prac, dokładny zakres wraz z harmonogramem oraz terminy płatności. Istotna może być również kwestia zorganizowania zaplecza socjalnego czyli ewentualnych noclegów i posiłków.

Zakup i dostarczenie materiałów budowlanych powinniśmy zlecić wykonawcy, określając przy tym w umowie cenę tych materiałów.

Wykonawca przed rozpoczęciem prac powinien zapoznać się ze stanem technicznym budowy.

W umowie możemy umieścić zapis o karze umownej, zobowiąże to wykonawcę do terminowego zakończenia robót oraz do właściwej ich realizacji.

Czym nie powinniśmy się kierować przy wyborze fachowca? Nie kierujmy się tylko ceną. Nie zawsze niska cena będzie nam gwarantowała najwyższą jakość, dlatego dobrze jest sprawdzić i dopytać poprzednich klientów danego wykonawcy o ocenę. Unikajmy też firm, które od początku współpracy domagają się zaliczek, płaćmy za już za te wykonane i zaakceptowane.

Jeśli dokonamy już wyboru postarajmy się w czasie pracy w miarę możliwości odwiedzać miejsce budowy. Będziemy mogli na bieżąco sprawdzić postęp prac, zauważyć ewentualne niedociągnięcia i na czas zareagować oraz po to aby mieć pewność że wykonawca przestrzega zasad bezpieczeństwa i trzeźwości na budowie.

 

Oceń nas